Hakkımızda

Müşteri odaklılık, işletmenin müşteri istek ve ihtiyaçları doğrultusunda ticari faaliyetlerini yerine getirmesini gerektiren bir pazarlama anlayışıdır. Tekstil ve giyim sektöründe müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesinin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Müşteri memnuniyetinin sağlanması işletme yönetiminin ve çalışanlarının müşteri odaklı olarak hizmet vermeleriyle mümkün olmaktadır. Bu nedenle ulaşılmak istenen amaç; Giyim sektöründe müşteri odaklı anlayışın müşteri memnuniyeti ve müşterinin hizmet kalite algısı üzerindeki etkisini büyüktür.

Ahsen moda giyim’in müşteri odaklılık anlayışları ve müşteri odaklılık algıları arasında anlamlı bir farklılık vardır. Ortaya çıkan bu farklılığın Çalışan personelin anlayışlarının genel anlamda yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Müşterilerin müşteri odaklılık algıları ile hizmet kalitesi algıları arasında pozitif yönde doğrusal bir ilişki olduğudur.
Bu nedenle kurumumuzda kaliteli ürünleri müşterilerimize sunarak bunun yanında doğru iletişim ve saygılı bir tutumla müşterilerimizin  memnuniyetini üst seviyede tutarak onları memnun etmektir.

Anahtar kelimeler: müşteri, müşteri odaklılık, müşteri odaklı pazarlama, müşteri memnuniyeti, hizmet kalitesi.

WhatsApp Destek